Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020

Gösterim: 5196

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi

Türkiye’nin yeni nesil devlet üniversitelerinden biri olan ve “Geleceğe Açılan Köprü” sloganını benimseyen Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, kuruluş sürecini eksiksiz bir şekilde tamamlamış olup devlet üniversiteleri arasında akademik başarıda üst sıralara doğru yükselişini istikrarlı bir şekilde sürdürmektedir. Üniversitemiz, toplamda 6 yerleşkede 4 enstitü, 9 fakülte, 1 yüksekokul, 8 meslek yüksekokulu ve 18 uygulama ve araştırma merkezi ile eğitim öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir. Üniversitemizin, 1.200 civarında uluslararası öğrenciyle birlikte, yaklaşık olarak 13.500 öğrencisi bulunmaktadır. Üniversitemiz personel sayısı da 600’e ulaşmıştır (360 akademik, 220 idari). Gelişimini ve büyümesini sürdüren Üniversitemizin önümüzdeki 10 yıl içerisinde 25.000 öğrenci ve 1.500 personel kapasitesine ulaşması öngörülmektedir. Bilginin kullanımı kadar üretimini de önemseyen üniversitemiz, devlet üniversitelerinin küresel rekabette başarıyla yer almasına katkı sağlayacak ve geleceğin inşasında söz sahibi olacaktır. Üniversite eğitimi mesleki kariyerin ilk adımını oluşturmakta ve her meslek seçimi, aynı zamanda bir yaşam biçimine işaret etmektedir. Üniversitemiz, insan yaşamının önemli bir bölümünü doğrudan etkileyen bu dönemi en doğru ve verimli şekilde planlamakta olup, uluslararası eğitim kalitesiyle küresel rekabetin içinde yer alacak ve değişimin öznesi olacak nesilleri yetiştirmenin sorumluluğuna sahiptir. Ancak mesleki yetkinlik, eğitim anlayışımızın yalnızca bir yönünü kapsamakta, bu yetkinliği ülkemiz ve insanlığa faydalı olmak amacıyla kullanacak nesiller yetiştirmek de eğitim anlayışımızın bir diğer yönünü oluşturmaktadır. Üniversitemizin eğitim sloganı “Sen, Umut Ol!” dur. Umut olmak, önemli bir altyapıya sahip olmayı gerektirir. Bu altyapı salt bilgi ile açıklanamaz. 
Meslek sahibi olmak çok önemli bir adımdır, ancak daha fazlasına ihtiyaç vardır. İyi bir insan olmak, vatana ve millete sadakat, yetenek, erdem gibi kavramlar, daha fazlası diye belirttiğimiz bu alan içinde yer alır. Genç olmak da umut olmak için tek başına yetmez, gençliğin umuda dönüşmesi için yukarıda sıraladığımız özellikleri de içine alan bir eğitim anlayışı gereklidir. Üniversitemizin eğitim anlayışı, gençliği ülkemizin ve insanlığın umuduna dönüştürmek üzerine şekillendirilmiş ve bunun için ihtiyaç duyulan adımlar atılmıştır. Kurtuluşumuzun ve Cumhuriyet'imizin ilanına giden 
yolda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını taşıyan ve milli mücadelenin başlangıcında tarihi bir rol üstlenen “Bandırma Vapuru”, bir umut vapurudur. Tek yükü umut olan, bu umudu tüm yurda taşıyan ve umudun simgesine dönüşen Bandırma Vapuru’ndan ilham alarak belirlediğimiz eğitim felsefemizin nihai amacı da ülkemiz ve insanlık için umut olacak nesiller yetiştirmektir.Üniversite olarak, yeni nesli böyle bir inançla, mücadele aşkı ve diriliş azmiyle yetiştirmek, vatan sathına ve milletimizin geleceğine birer ışık olarak göndermek yegâne hedefimizdir.